Yüzme Havuzlarına Liner Kaplama

havuz kimyasalları nasıl kullanılır
Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?
6 Mayıs 2019
havuz bakımı yapan firmalar
Havuz Bakımı Yapan Firmalar
12 Mayıs 2019

Yüzme Havuzlarına Liner Kaplama

havuz yapımında liner kaplama

Yüzme havuzlarının çok daha şık görünmesini sağlayan ve kullanım ömrünü uzatan liner kaplama seçenekleri aynı zamanda düşük maliyetleri ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarıyor.

Liner kaplama havuzlar profesyonel eller tarafından kısa sürede mükemmel bir şekilde tamamlanabiliyor ve sonunda seyrine doyulmayacak güzellikte manzaralar çıkıyor. Bahçenizdeki kişisel havuzunuz için ya da işletmenizdeki misafir havuzlarınız için liner kaplamadan yardım alabilir, havuz tadilatlarının sayısını yarıya indirerek bütçenizi rahatça koruyabilirsiniz. Ekstra çaba sarf etmeden kaliteye ulaşmak işte bu kadar kolay!

Liner Kaplama Nedir?

Havuz sektöründe son dönemlerin en çok anılan ismi haline gelen liner kaplama en kısa tanımıyla zahmetsiz ve kolay bir havuz kaplamasıdır. Liner olarak isimlendirilen ve bu kaplamaya hayat veren malzeme saf PVC’den üretilir. Malzemenin saflığı ve kalitesi ürünün kullanım ömrünü uzun kılar. Liner kaplama havuzlar aynı zamanda desen ve renk olarak da pek çok seçenek sunar.

Havuz yapımı sırasında tercih edilen seramik, mozaik ya da bordür gibi kaplamalar dikkatli bir şekilde havuz zeminine yerleştirilir. Özel yapıştırıcı ile bütünlük sağlanır. 1,5 mm kalınlığa sahip olan kaplama meydana gelebilecek problemlere karşı dayanıklıdır. Malzemenin esnek yapısı yer hareketlerine karşı ekstra dirençlidir ve bu hareketlenmeler sonrasında yapıda bozulma meydana gelmez. Havuz yapımı sırasında en hızlı ve kolay şekilde tamamlanan aşamalardan biri de liner kaplamaya aittir. Zamanınızı almaz, istediğiniz görünüme ve konfora bütçenizi sarsmadan ulaşmanızı sağlar.  

Liner Kaplama Ne Tür Havuzlarda Kullanılır?

Liner kaplama hem beton hem de çelik yapıya sahip havuzlarda rahatlıkla kullanılabilir. Beton havuzlarda liner kaplama kalıp üzerine yerleştirilir. Çelik havuzlarda liner kaplama ise panel üzerine döşenir. Her iki havuz türünde de kaplama öncesinde 4 mm kalınlığındaki keçe zemine yerleştirilir.

Bunun ardından linerin havuz içerisine serimi gerçekleştirilir. Beton ya da çelik panel olan havuzun şekline göre ayarlanan liner kaplama ray ile asılır. Arından havuz zemini ile arasındaki hava vakum ile çekilir. Tüm bu işlemler kaplamanın alana tam anlamıyla yerleşmesi için yapılır. Liner kaplama havuz yapımı bu aşamalardan sonra tamamlanır. Ancak kaplamanın zemine serilmesi ardından havuz içerisi su ile tamamen doldurulmaz. Öncelikle 15- 20 cm su dolumu yapılır ve liner kaplama havuz yapımı başarısı test edilir. Ayrıca ekipman yerleri açılmaya ve montajları yapılmaya devam eder.

Liner Havuz Kaplamasının Özellikleri Nelerdir?

Kaliteli liner kaplama uzun yıllar sorunsuzca kullanılabilir. Malzemenin yırtılması ise ancak ve ancak kesici bir cisim ile kasti bir şekilde yapılırsa mümkün olur. Düzenli temizlik ve kullanımlarda deformeler kolay kolay meydana gelmez. Ayrıca kesici bir aletle yapının temas etmesi durumunda tüm kaplamanın değişmesine de gerek yoktur.

Yırtılma gibi olumsuz bir durumun yaşanması sonrasında ise yırtılan alana kadar su boşaltımı yapılması yeterlidir. Hasarlı alana ulaştıktan sonra hızlı ve etkili bir şekilde yapılan tamirat sonrasında havuz kullanımına devam edilebilir. Liner kaplamanın bu özelliği hem maliyetten hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlar. Uzun ve zahmetli tadilat işleri geride kalır. Temizlenmesi kolaydır.

Liner Kaplamalı Havuz Teknolojisi Öncesi Havuz Çeşitleri

Gelişen teknoloji havuz sektörünün de en büyük yardımcısı oldu. Teknolojinin hizmete sunduğu bu yardımcılardan biri olan liner kaplama hızlı döşenmesi, konforlu ve uzun ömürlü kullanımı, düşük maliyeti ile tüm istek ve ihtiyaçlara cevap veriyor. Bu nedenle liner kaplama havuz maliyeti diğer döşemelere göre oldukça uygundur. Liner kaplamalı havuz teknoloji öncesinde havuz çeşitleri genellikle betonarme şeklinde kendini gösteriyor ve bu havuz zemini döşemesi çok daha zor oluyordu. Şimdi ise liner kaplama havuz maliyetinde düşüş sağlayarak kaliteye uygun fiyata ulaşılmasını sağladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button