Sauna

 

Tarihi çok eskilere dayanan ve günümüzde birçok kişinin vazgeçilmezi olan sauna sıcak hava banyosu olarak tanımlanabilir. Sıcak hava etkisinin aktif bir rol oynadığı saunada belirli zaman aralıklarında, belirli sürelerde bulunmak sağlıklı bir bedeni de beraberinde getirir. Gevşemenizi ve rahatlamanızı sağlayan bu sıcak hava banyosu aynı zamanda zihnen de açılmanıza yardımcı olur.

Stresli bir iş günü ya da uzun ve yorucu bir seyahat sonrasında kendinizi sıcak havanın kollarına bırakarak huzuru yakalayabilirsiniz. Orta Asya’dan evlerimize kadar gelmeyi başaran ve tam bir sağlık deposu olan bu sisteme ulaşmanızda sandığınız kadar da zor değil. Yapmanız gereken küçük bir bütçe ayarlamak ve sonrasında kendinizi sıcak havanın eşsiz atmosferine bırakmak.

Sauna Nedir?

Küçük ve sıcak bir oda olarak tanımlanabilecek olan sauna, bir nevi sıcak havanın vücuda etki etmesi için beklenilen yer olarak tanımlanabilir. 40-90 C arasında sıcaklığa sahip olan bu odalarda oturma alanları olur ve bu alanlara dilerseniz oturabilir, dilerseniz de uzanabilirsiniz. İçerisi özel ahşap malzemeden yapılır. Bu ahşap hem kullanım açısından kolaylık sağlar hem de şık bir görünüm sunar.

Sauna nedir ? sorusuna verilen sıcak hava banyosu cevabına nem değerlerini de ilave etmek gerekir. Çünkü ortamda %10’a kadar çıkabilen bir nem oranının olması gerekir. Bu oran sıcaklığa dayanmanızı ve nefes almanızı sağlar. Ayrıca daha rahat nefes alabilmeniz için içerisine mentol ya da herhangi bir esans eklemeleri yapılır. Dikkatlice kullanılması gereken bu odalar sağlıklı bir bedene ulaşmada büyük bir rol oynar.

Saunanın Faydaları

Kaliteli bir sauna insana kendini iyi hissettirir, rahatlamasını sağlar ve yorgunluğunu alır. Bedenen ve zihnen açılmanızı sağlayan bu odalar bir çeşit terapi olarak da görülebilir. Bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar ve enfeksiyonlara karşı savaş açar. Kan basıncının dengelenmesine yardımcı olur. Doğru bir şekilde diyet ve sporla desteklendiği takdirde zayıflamaya büyük bir katkı sağlar, vücuttaki fazla suyun atılmasına yardımcı olur.

Saunanın faydaları arasında hızlanan kan dolaşımı sonrasında düzene giren vücut fonksiyonları da yer alır. Derideki gözenekler sıcak havanın etkisiyle açılır, temizlenir. Vücut ölü deriden arınır ve yenilenir. Sıcak havanın faydaları sayesinde kendinizi yeniden doğmuş gibi hissedersiniz. Spordan sonra sauna kas ağrılarına iyi gelir ve laktik asidin vücuttan atılmasına yardımcı olur. Spordan sonra sauna odalarına düzenli olarak girdiğiniz takdirde veriminiz ve enerjiniz artar.

Sauna Nasıl Kullanılır?

Kullanım esnasında yapmanız gereken herhangi bir şey yoktur. Odalarda belirli süre beklemeniz yeterli olur. Ancak yoğun sıcak havanın uzun süre solunması bazı riskleri de beraberinde getireceğinden burada geçirdiğiniz vakti takip etmeniz ve size uygun süreye ulaştığınızda çıkmanız gerekir.

Tansiyon, kalp ve şeker hastalarınınsa doktorlarına danıştıktan sonra kullanmaları çok daha sağlıklı olacaktır.

Call Now Button