Doğal Havuzlar

Doğada ve doğaya ait olan her şeyde insana huzur veren tatlar var. Derin bir nefes almak, biraz da olsa hayata ara vermek için kendinizi hayatın kaynağını olan suyun kollarına bırakabilirsiniz. Bir havuzdan çok daha fazlası vaat eden doğal havuzlar sayesinde kendinizi doğanın tam ortasında hissedecek ve bu keyiften bir daha vazgeçemeyeceksiniz.

Neden Doğal Havuz?

Doğal olana kavuşma arzusunun şekil almış halini olarak tanımlanabilecek doğal havuzların tercih edilmesi için birçok neden sunulabilir. Öncelikle doğanın sunduğu mucizelerden kopamayanlar doğal havuz seçeneğini duyduğu anda heyecanlarına engel olmayabilir. Sunduğu mucizelerin yanı sıra, yüzme havuzlarına oranla çok daha az maliyetle elde edilir. Bu da bütçesini aşmak istemeyenlerin en çok dikkatini çeken nokta olarak gösterilebilir.

Ayrıca doğal havuzları temizlemek için ekstra bir çaba harcanması da gerekmez. Doğal yaşamda olduğu gibi bitkiler, güneş ışığı ve bakteriler havuz suyunun temizlenmesini sağlar. Klor ve ona benzer ilaçlara maruz kalmadan, filtreleme yöntemi ile temizliği yapabilir, kendinizi en saf suların kollarına bırakmanın tadını doyasıya çıkarabilirsiniz.

Doğal Havuz Nasıl Yapılır?

Doğal havuz yapımı öncesinde gerekli ölçümler ve analizler yapılır ve ardından işlemlere başlanır. Kısa sürede yapılabilen doğal havuzlar için özel bitkiler seçilir ve bu özel bitkiler sayesinde istenen çeşitlilik sağlanır, suyun kendi kendini temizlemesine yardımcı olunur. Ayrıca havuz yapımı sırasında gerekli görülen noktalara ağaç dikimi uygulanarak suyun buharlaşmasının önüne geçilir.

Doğal havuz etrafına konacak taşlar belirlenir ve isteğe göre havuz kenarlarına iskele gibi eklemeler yapılabilir. Bir yüzme havuzundan çok daha kolay bir şekilde gerçekleşmesinin yanı sıra yapımı sırasında isteklerinize göre şekillendirebilirsiniz..

Biyolojik Havuz Nedir?

Çeşitleri arasında bulunan biyolojik havuzlar en sık tercih edilenler arasında yer alır. Bu havuz türünde bakterilerden faydalanılır ve havuz temizliği bu yararlı bakteriler tarafından gerçekleşir. Yüzme amaçlı yapılan doğal havuz türlerinden olan biyolojik havuzlar aynı zamanda park ve bahçe gibi yerlerde de süs amacıyla kullanılabilir.

Ekolojik Havuz Nedir?

Biyolojik havuzlardan sonra en çok tercih edilen doğal havuzlar ise ekolojik havuzlardır. Küçük bir göleti ya da herhangi bir tatlı su birikintisini örnek alan ekolojik havuzların en önemli öğesi ise bitkiler oluşturur.

Yüzme ve rejenerasyon olmak üzere iki adet bölümü ayrılabilen bu doğal havuz türünde suyun temizliği tamamen belirlenen bitkiler tarafından gerçekleşir. Doğal havuz bitkileri seçimi bu nedenle büyük önem taşır. Genellikle sığ bir yüzme alanı sunan ekolojik havuzlar aynı zamanda peyzaj meraklılarının da vazgeçilmezidir.

Doğal Havuzun Beraberinde Getirdikleri

Doğal havuzlar beraberinde sayısız avantajı da getirir. Hem ruhen hem de bedenen dinlenmek için mükemmel bir seçenek sunan bu havuz avantajları ile sizi kendine hayran bırakabilir.

  • Kendi doğal yaşam alanınızı oluşturabilirsiniz.
  • Doğal havuzlar sayesinde çevreyle bütünleşebilirsiniz.
  • Klor ve buna benzer kimyasallara maruz kalmayacağınız için gönül rahatlığıyla yüzebilirsiniz.
  • Havuz yapımından çevre düzenlemesine kadar her şey sizin düşüncelerinize göre şekilleneceği için her ayrıntıyı istediğiniz gibi dizayn edebilirsiniz.
Call Now Button