Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

Yüzme Havuzu maliyeti nedir
Yüzme Havuzu Maliyeti Nedir?
2 Mayıs 2019
havuz yapımında liner kaplama
Yüzme Havuzlarına Liner Kaplama
10 Mayıs 2019

Havuz Kimyasalları Nasıl Kullanılır?

havuz kimyasalları nasıl kullanılır

Havuz suyunun sağlıklı olmasını sağlamak için havuz kimyasalları kullanılır. Bu kimyasallar bakterilerin oluşmasını engeller ve suyun daha berrak olmasını sağlar. Havuz kimyasalları bu özellikleri sayesinde havuzu kullanan kişileri hastalıklardan korur, hoş bir görünüm sunar. İdeal bir havuz suyuna ulaşılması için havuz suyunun düzenli olarak kontrol edilmesi ve tahlillerinin yapılması şarttır. Özellikle halka açık işletme havuzlarının bu konuda çok daha dikkatli olması gerekir. Çünkü çok fazla kişinin kullandığı havuzlarda kirlilik oranının yükselmesi oldukça kolaydır.

Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen şartlara ancak havuz kimyasalları ile ulaşılır. Gerekli testler yapıldıktan sonra havuz suyuna eklenecek kimyasallar ve oranları belirlenir. Uygulama sonrasına havuz gönül rahatlığıyla kullanılabilir.

Havuz Kimyasalları Nelerdir?

Yüzme havuzu kimyasalları yosun önleyiciler ve dezenfekte özelliği olan kimyasallardır. Özellikle yosun havuz kullanımını engelleyen ve rahatsız edici bir görünüm oluşturan bir etmendir. Bu nedenle yosun önleyicilerin doğru bir şekilde kullanılması büyük önem taşır. Havuz suyunun temiz görünmesi, zeminin ve duvarların lekesiz olması havuza girebileceğini göstermez. Ancak ve ancak havuz suyuna uygulanan tahliller sonucunda uygun şartlar taşındığı takdirde alanın kullanılabilir olduğuna karar verilir. Bu kararın verilmesini ise yüzme havuzu kimyasalları sağlar. Kullanılan kimyasallar sayesinde havuz suyu içerisindeki bakterilerin oluşumu engellenir, pH seviyesi dengelenir, klorlama ile istenilen hijyene ulaşılır ve yosun oluşumunun önüne geçilir.

Havuz kimyasallarının doğru ölçeklerde kullanılması ve tüm alana eşit miktarda yayılması büyük önem taşır.

Yüzme Havuzu Kimyasalları Kullanım Miktarı

Yüzme havuzunun temizliği için kullanılan her kimyasalın miktarı ve kullanım şekli farklıdır. pH düşürücü ve yükseltici için 100 m3’e 1,5 kg kimyasalın su ile karıştırılıp havuz suyuna karıştırılması gerekir. Bu karışım düşürme işleminde 0,2 değerinin altına indirir, yükseltme işleminde 0,2 değerinin üzerine çıkarır. Yüzey dezenfektanı ise 100 m3 havuz için 25 litre su ile harmanlanıp kullanılır. Eğer filtre temizliği yapılmak isteniyorsa ilgili kimyasal 0,5 lt olacak oranda havuz filtresine ya da skimmere yerleştirilir.

 Havuz temizliği bu uygulamalar ile sağlanabilir. Ayrıca havuz temizliği için yosun önleyicilerin de kesinlikle kullanılması gerekir. Havuz dezenfeksiyon sistemleriyle de rahatlıkla temizlik yapılabilir.

Havuz temizliği oldukça hassas ve önemlidir. Bunun nedeninin açıklayan “Havuz Temizliğinin Önemi” başlıklı makalemizi inceleyebilirisniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button