Sauna Ekipmanları Nelerdir?

ozon sauna maliyeti ve fiyatları
Ozon Sauna Nedir?
24 Nisan 2019
Yüzme Havuzu maliyeti nedir
Yüzme Havuzu Maliyeti Nedir?
2 Mayıs 2019

Sauna Ekipmanları Nelerdir?

sauna yapımı ve ekipmanları

Yıllar geçse de popülerliğini kaybetmeyen, insanın ruhunu dinlendiren sauna aynı zamanda sağlık için de oldukça faydalı. Kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan ve vücudu canlandıran bu mucizevi yere her geçen gün ilgi artıyor. Durum böyle olunca da sauna yapımı, ekipmanları ve kullanımı merak edilen konularında başında gelmeye başlıyor. Siz de işletmenize yeni bir soluk getirmek ya da evinizde kendinize ait bir dinlenme alanı oluşturmak için kolları sıvayabilirsiniz. Sauna yapımı gelişen teknoloji ve imkânlarla ile artık düşündüğünüzden de kolay! Bedeninizin ve ruhunuzun huzur bulması için harekete geçebilirsiniz.

Sauna Nedir?

Köklü bir geçmişe sahip olan sauna dinlenmek için kullanılan özel alanlardır. Geleneksel saunalarda genellikle ahşap malzeme kullanılır ve ortam sıcaklığı belirli bir derecenin üzerinde tutulur. Özel tasarımlı odalarda ahşap oturma alanları sıcak hava ile birleştiğinde maksimum konfor sağlar. Burada belirli aralıklarla geçirilen süre sonrasında vücutta bazı olumlu değişiklikler meydana gelir. Sıcak hava dalgaları kan dolaşımının hızlanmasını sağlar. Sauna yapımı sırasında bu nedenle yalıtım ve ısıtma sistemlerinin en iyi şekilde döşenmesi gerekir. Astım ve bronşit gibi rahatsızlıklar içinse ozon sauna önerilir. Ozon saunada deri içerisine oksijen verilir. Burada hem sauna hem de oksijen tedavisi aynı anda gerçekleşir ve mükemmel sonuçlara ulaşılır. Dileyenler bir alternatif olan ozon saunayı da hayatına dâhil ederek sağlığına kavuşabilir.

Sauna ısıtılmasında ise elektrik sistemi son dönemlerde daha çok tercih edilir. Odun sobası kullanılan saunalardan da söz etmek mümkündür elbette. Buradaki seçim tamamen kullanıcıya kalmıştır. Sauna içerisindeki sıcaklık ve nem dengelenir ve bunun ardından ferahlatıcı kokular ile ortamın havası yumuşatılır. Bu sayede sauna içerisinde geçirilen zaman çok daha keyifli olur.


Sauna Çeşitleri hakkında daha fazla bilgi almak için “Sauna Çeşitleri Nelerdir?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Sauna Ekipmanları Nelerdir?

Sauna ekipmanları birbirini tamamlayan isimlerden oluşur. Buradaki her ekipmanın bir görevi vardır. Sauna ekipmanları arasındaki ilk ve olmazsa olmaz olan isim ise sobadır. Bu sayede ortamda istenilen sıcaklığa ulaşabilir. Ardından kontrol paneli gelir. Bu panel sağlıklı bir takip için gereklidir. Sauna kapısı kesinlikle sıcağa dayanıklı olmalıdır. Bu sayede ortamda istediğiniz atmosferi yakalayabilirsiniz. İçeride sıcak hava dalgalarının olmasından dolayı telefon, saat ya da tablet gibi dijital eşyalarınızı alamayacağınız için süre tutmak adına kum saatinden ya da sauna saatinden yardım alabilirsiniz. Ortamın sıcaklığını ölçmek içinse termometre gerekir. Ergonomik tahta yastıklar ise oturma alanlarında uygun noktalara yerleştirilerek saunanın konforunun artmasını sağlar.

Sauna Yapımı ve Adımları

Sauna yapımı öncesinde uygun bir mekân seçilmelidir. Evin küçük bir odası seçilebileceği gibi kabin şeklinde üretilen saunalar evdeki ya da işletmede uygun bir alana yerleştirilebilir. Buradaki seçim tamamen size ve mekânınızın şartlarına kalmıştır. Mekan seçimi sonrasında kullanılacak ekipmanlar ve malzemeler edinilmelidir. Sonrasında seçilen alanın ahşapla kaplanması, elektrik sisteminin döşenmesi ve kontrol panelinin kurulması gerekir. Profesyonel kişilerce tamamlanan kurulumlar gerçekleştirildikten sonra sauna kullanıma açılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button