Prefabrik Havuz Nedir?

havuz nasıl yapılır
Havuz Yapımı Nasıl Olur?
12 Mart 2019
havuz çeşitleri
Havuz Çeşitleri Nelerdir?
16 Mart 2019

Prefabrik Havuz Nedir?

Klasik prefabrik havuz malzemeleri

Hayalinizdeki havuz kavuşmak sandığınız kadar zor değil! Prefabrik havuzlar kolay kurulumu sayesinde büyük bir avantaj sağlar. Betonarme havuzdaki zahmetli ve uzun süreli inşaat işlemleri bu havuz çeşidinde yoktur. Kararınızı verdikten sadece 3-4 gün sonra evinizin önüne kendinize ait bir havuz edinebilirsiniz.

Havuz yapımı başlar ve biter, size de sevdiklerinizle birlikte kendinizi soğuk suların kollarına bırakmak kalır. İşletmeler için de sayısız avantajı beraberinde getiren bu havuz çeşidi fiyat olarak da uygundur. Aylık kar oranını maliyeti sayesinde arttırır.

Prefabrik Havuz Nasıl Yapılır?

Prefabrik havuz yapımı öncesinde havuz ölçülerine uygun olan bir çukur istenilen yere açılır. Kazı çalışması sonrasında seçilen havuz özel bir vinç yardımıyla yerleştirilir. Yerleşim de gerçekleştikten sonra profesyonel kişilerce gerekli düzenlemeler yapılır ve hemen hemen havuzun bitimine ulaşılır.

Prefabrik havuz kurulumu sırasında sadece kazı çalışması biraz zaman alabilir. Bu işlem sonrasında hızlı bir şekilde kurulum gerçekleşir. Eğer havuz istenilen alanda kazı çalışması yapımı uygun değilse ya da başka nedenlerden dolayı yeraltı yerleşimi yapılamayacaksa zemin üzeri için özel tasarlanan prefabrik havuzlar da tercih edilebilir. Bu durumda sadece havuzun vinçle getirilip zemine sabitlenmesi ve sistem kurulumları kalır. Maliyet bu seçenek de oldukça düşüktür. Taşınma gibi durumlarda da prefabrik havuzlar büyük bir avantaj sağlar ve yeni evinize sizinle birlikte gelebilir.

Prefabrik Havuz Modelleri

Prefabrik havuz modelleri ailelerin, işletmelerin ve gençlerin tercihlerine, ihtiyaçlarına uygun seçenekler sunar. Derinlik ve havuz ölçüleri her modelde ayrıdır. Şekilleri kare, dikdörtgen, oval ya da daire olabilir. Gömmeli, yarı gömmeli ve direkt zemin üstü modelleri vardır. Prefabrik havuz modelleri villalarda, özel alanlarda, ticari işletmelerde ve sosyal tesislerde rahatlıkla kullanılabilir. Havuz aksesuarları bu model de uygulanabilir ve havuz konforu bu sayede arttırılabilir.

Prefabrik Havuz Malzemeleri Nelerdir?

Basınç üfleme nozulları sayesinde yüzmeyi tam bir keyfe dönüştüren prefabrik havuzlar çelik malzemeden yapılır. Bu çelik malzeme dayanıklılığı ve havuz kullanım ömrünü arttırır. Özel alaşım çelik ile yapılan ve 0.8 mm kalınlığına kadar ulaşan havuz çanağı beton havuzlardan daha dayanıklı bir yapıya sahiptir. Çatlama ve sızdırma gibi sorunlar bu özel alaşım çelik malzeme sayesinde olmaz.

Havuz kaplamaları Dynalon örgülü linerdir ve bu kaplama türü yırtılma gibi sorunlara yol açmaz. Kasti olarak kaplamaya zarar verilse dahi tamir süresi 20 dakikayı geçmez. Ayrıca kullanılan havuz malzemeleri arasında anti-fouling de vardır. Bu malzeme gözeneksiz olarak tanımlanır ve yosun probleminin önüne geçer. Gözeneksiz yapı sayesinde mikroorganizmalar havuz zemininde ve duvarında tutunamadığından havuz suyu temiz kalır. Kapalı devre arıtma sisteminin kullanıldığı prefabrik havuzlarda havuz suyu kalitesi daima içme suyuna denktir.

Prefabrik Havuz Fiyatları

Prefabrik havuz fiyatları tercih edilen havuz çeşidine ve büyüklüğüne göre değişir. Havuz yaptırmak istediğiniz alanın toprak yapısına, havuzun gömmeli mi yoksa zemin üzeri mi olacağına, kullanılacak malzemenin kalitesine ve hazırlanacak bakım kimyasallarına kadar tüm detaylar fiyatların değişmesine neden olur. Örnek vermek gerekirse eğer, doğal havuzlar prefabrik havuzlardaki malzemeler olmadan da yapılabilir bu nedenle ikisi arasındaki fiyat farkı bulunur. Aynı durum tercih edilecek prefabrik havuzda da yaşanır.

Havuz derinliği, türü ve ölçüleri belirlendikten sonra fiyatlar hakkında kesin bir sonuca varılabilir. Prefabrik havuz fiyatlarının betonarme havuz fiyatlarının neredeyse üçte biri kadar olduğunu söylemek mümkündür. Hayalinizdeki havuza yüksek bir fiyat harcamadan kısa bir süre içerisinde kavuşmak için tercihinizi bütçenize dost olan prefabrik havuzlardan yana kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button