Havuz Yapımı Nasıl Olur?

havuz seramiği
Havuz Seramiği
4 Mart 2019
Klasik prefabrik havuz malzemeleri
Prefabrik Havuz Nedir?
14 Mart 2019

Havuz Yapımı Nasıl Olur?

havuz nasıl yapılır

Yaz aylarının vazgeçilmezi olan havuzlar serinlemenin en keyifli alternatiflerinden biri.

Ailenizle ve sevdiklerinizle hoş vakit geçirmek, spor yapmak ya da sıcak havaları en güzel şekilde değerlendirmek için siz de kendinize özel bir havuz için kolları sıvayabilirsiniz. Havuz yapımı özellikle son dönemde tüm zahmetlerini geride bırakarak sayısız avantajlı seçenekle karşınıza çıkıyor. Bu avantajları değerlendirerek neşenizin daim olmasını sağlamak sizin elinizde!

Havuz Yapımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz yapımı öncesinde alanın belirlenmesi gerekir. Mevcut alana göre havuz şekli ve büyüklüğü değerlendirilir, havuz derinliğine karar verilir. Ayrıca alanın sahip olduğu toprak yapısı da oldukça önemlidir. Gerekli ölçümler ve testler yapıldıktan sonra kazı çalışmaları başlar. Burada kullanılan malzemenin kalitesine dikkat etmek gerekir. Havuzun ömrü ve sağlamlığı için temelden takip şarttır. Beton dökümü yapılır ve sonrasında tesisat sistemine geçilir. Bunun ardından yan perde ve yüzeyleri yapılmaya başlanır. Mimari proje takip edilerek sıva dökümü ve kaba malzemelerin temizliğine geçilir. Bu aşamada havuz yavaş yavaş şeklini almaya başlar. Gerekli izolasyon çalışmaları da yapıldıktan sonra havuz kaplamaları aşamasına geçilir. Liner kaplama beraberinde getirdiği avantajlar sayesinde bu aşamada akla gelen ilk isim olur. Havuz kaplamaları da yapıldıktan sonra havuz sistemleri döşemesine ve ayarlamalarına geçilir. Elektrik tesisatı ve filtreler düzenlenir. Havuz temizliği için filtre sisteminin eksiksiz yapılmış olması gerekir ve tüm bu işlemler profesyonel kişilerce kolayca halledilebilir. Teknik işlemlerin ardından havuz içerisi suyla doldurulmaya başlanır ve dolum tamamlandıktan sonra filtreleme ve dezenfeksiyon sistemi devreye sokularak havuz şartlanması yapılır. Aşamaların eksiksiz tamamlanması havuz yapımında dikkat edilmesi gereken en önemli noktadır. Bahsi geçen tüm işlemlerden sonra havuz kullanıma açılabilir ve bu süreçten sonraki tüm takipler kullanıcıya bırakılır.

Havuz Modelleri

Gelişen teknoloji ve değişen talepler beraberinde birçok havuz modelini de getirerek bu sektörün canlı kalmasını sağlıyor. Maliyet, ihtiyaç ve tercih havuz modellerindeki çeşitliliğin ana nedenleri arasında gösterebilir. Doğal havuzlar doğayla iç içe olmayı sevenler için uygun olurken pratik ve hızlı kurulumu isteyenler tercihini polyester havuzlardan yana kullanabilir. Uzun ömürlü ve dayanıklı bir havuz içinse oklar betonarme havuzlara döner. Panel ve prefabrik havuzlar ise hem ekonomik oluşu hem de kolay kurulum ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarır.

Havuz Yapılırken Kullanılan Malzemeler

Betonarme havuz yapımında ana malzeme olarak beton kullanılır. Ancak diğer havuz türlerinde aynı malzemenin kullanıldığını söylemek mümkün olmaz. Her havuz modelinin kendine has bir yapılışı ve malzemesi vardır. Betonarme havuzda kullanılan beton üzerine havuz bitimi sonrasında seramik, porselen ya da liner kaplaması yapılabilir.

Havuz Yapım Maliyeti

Havuz yapım maliyeti her havuz modeli için aynı değildir. Ayrıca havuzun büyüklüğü, derinliği ve işçiliği de havuz maliyetinin değişmesine neden olur. Havuz aksesuarları da bu maliyet içerisine eklendiği zaman kişiye özel hesaplamalar yapmak en net rakamları verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button