Havuz Rutin Bakımı!

doğal havuz yapımı ve püf noktaları
Doğal Havuz Yapımı Püf Noktaları
13 Mayıs 2019
Biyolojik gölet nedir
Biyolojik Gölet Nedir?
16 Mayıs 2019

Havuz Rutin Bakımı!

Yüzme Havuzu Rutin Bakımı

Havuz rutin bakımı günlük, haftalık ve aylık periyodlarda yapılır. Bu bakımlar havuz kullanım konforunu arttırdığı gibi hijyenik bir ortama kavuşulmasını da sağlar. Özellikle işletme havuzlarında, halkla açık havuzlarda ortamı kullanan kişi sayısına dikkat çektiğimizde havuz temizliği ve bakımı hayat kurtarır.

Hoş bir görünüm, konforlu bir kullanım ve temiz bir yüzme suyu için havuz bakım rutini kesinlikle atlanmamalıdır. Havuz temizliği, bakımı ve çok daha fazlası için yazımızın devamına göz atabilirsiniz.

Havuz Bakım Önerileri

Havuz bakım önerilerini belirlerken önceliği mevsime ve havuzu kullanan kişi sayısına vermek gerekir. Çünkü kış aylarında yapılacak bakım ile yaz aylarında yapılacak bakım farklılıklar içerir. Aynı durum havuzu kullanan kişi sayısına göre de farklılık gösterir. Bunun ardından havuz suyunun bakterilerden arındırılması, yosun gibi sorunların meydana gelmemesi içi klorlama işleminin yapılması gerekir.

Klor takibi havuz bakımının en önemli detaylarındandır. Ayrıca havuz bakım önerilerine çevreden gelen kirliliklerin toplanmasını sağlayacak temizlik ürünlerini de ekleyebiliriz. Herhangi bir kürek ya da fırça havuz suyu üzerinde yer alan çöp, yaprak, ağaç dalı ve diğer kirlilikleri toplamanıza yardımcı olur. Bunun yanı sıra doğru bir havuz bakımı filtreleme sistemlerinin düzenli bir şekilde çalışmasıyla mümkün olur. enfeksiyonların önlenmesi ve havuz suyunun çok daha hijyenik olması içinse uygun periyodlarda dezenfekte sistemlerinin devreye girmesi gerekir.

Havuz suyunun klorlanması, filtre sistemlerinin çalışması ve su sirkülasyonunun sıklığı ancak havuz büyüklüğüne, mevsime, havuz türüne ve kullanan kişi sayısına göre belirlenebilir.

Günlük Rutin Havuz Bakımı

Her gün belirli bakım ve temizlik rutinleri uygulanır. Havuz suyunun pH değeri ölçülür, uygun seviyede olup olmadığı kontrol edilir. Bunun ardından eğer havuz skimer ise sepetleri, taşmalı ise taşma kanalları kontrol edilir. Havuz suyu üzerindeki bulunan çöp, yaprak ve benzer kirlilik yaratan etkenler temizlenir.

Havuz çevresinde temizlik yapılır. Havuz motorları, kum filtresi, elektrik tesisatı ve makine odası kontrol edilir. Bu aşamalar tüm havuzlar için geçerlidir. Olimpik yüzme havuzu bakımı ve temizliği ise birkaç aşamayı daha kapsar. Havuz ayak suları, duşlar ve ısı kontrolleri olimpik ve yarı olimpik halkla açık yüzme havuzu bakımı için eklenecek maddelerdir.

Havuz bakımınızı düzenli olarak yaptırmak için ” Havuz Bakımı Yapan Firmalar” başlıklı makalemizi inceleyebilirisniz.

Havuz Temizliği ve Bakımı

Havuz temizliği ve bakımı titizlikle yapılması gereken önemli bir konudur. İster sadece ailenizle kullandığınız özel havuzunuz olsun, ister halka açık işletme havuzunuz bu rutinlere uymadığınız takdirde ciddi sorunlarla karşı karşıya kalırsınız. Havuz temizliği sizi ve sevdiklerinizi enfeksiyonlardan ve hastalıklardan korur. Havuz suyunun hem içeriden hem de dışarıdan özenle temizlenmesi gerekir.

Filtreleme sistemlerinin iyi bir şekilde çalışması içinse bakımlarının atlanmaması büyük önem taşır. Dezenfeksiyon sistemleri ayarlamaları iyi yapılmalı, havuz suyunun değerleri sabah, öğle ve akşam olacak şekilde günde üç kez ölçülmelidir. Düzenli temizlik ve takip havuz temizliğinde ve bakımında en iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button