Doğal Havuz Yapımı Püf Noktaları

havuz bakımı yapan firmalar
Havuz Bakımı Yapan Firmalar
12 Mayıs 2019
Yüzme Havuzu Rutin Bakımı
Havuz Rutin Bakımı!
14 Mayıs 2019

Doğal Havuz Yapımı Püf Noktaları

doğal havuz yapımı ve püf noktaları

Son zamanlarda sıkça tercih edilen ve pek çok kişinin hayallerindeki manzaralara kavuşmasını sağlayan doğal havuzlar aynı zamanda ekolojik sisteme dost ilerleyişi ile takdirleri topluyor. İnsana huzur veren doğal havuzlar bilinen havuz sistemlerinden farklı bir işleyişe sahip. Buradaki en temel farklılık ise kimyasalların olmaması ve her aşamasının doğayla iç içe ilerlemesi olarak açıklanabilir.

Doğaya âşık herkesin mutlaka denemesi gereken, aynı zamanda hoş bir hobi haline gelen bu havuz türünü daha yakından tanımaya hazır olun!

Doğal Havuz Nedir?

Biyolojik gölet olarak da adlandırılan doğal havuz aslında doğanın işleyişine uygun bir şekilde hareket eder. Bu havuz türünde meydana gelen her aşama yapay eklemeler, kimyasallar olmadan gerçekleştirilir. Biyolojik göletler ekolojik sistem ile kendini var eder ve yine aynı bu sistemler ile temizlenir. Mikroorganizmalar yosun oluşumunu engellemeye çalışarak en az seviyede tutar ve sudaki fosforun dengelenmesini sağlar.

Bugünün teknolojisi ve doğanın mucizesi birleştiğinde ortaya seyrine doyulmayacak, huzur dolu anların mimarı olacak bir havuz türü çıkar. Burada bitkiler baş roldedir ve bitkilerin hayatlarını devam ettirip ortama adapte olabilmesi için bazı taş ve kayalardan yardım alınır. Doğal sistemler küçük detaylarla kurulduktan sonra organik bir filtreleme sistemine kavuşulur.

Doğal Havuz Nasıl Yapılır?

Doğal havuz yapımı diğer havuz türlerine göre çok daha kolay aşamaları içerir. Öncelikle havuzun yapılacağı alanın belirlenmesi ve istenilen derinliğe ulaşılması için kazı çalışması yapılması gerekir. Kazı işlemlerinin ardından havuz içi düzenlemelere geçilir.  Eğer betonarme bir havuz doğal havuza dönüştürülecek ise kurgulanan sistemler alana dâhil edilir ardından doğal havuz görünümü için eklemeler yapılır. Havuz içerisine taş, kaya ve bitkiler eklenir. Ardından kullanımına geçilebilir. Eğer doğal havuz yapımı toprak zemin üzerine direkt olacaksa öncelikle toprak sertleşmesinin uygulanması gerekir. Sertleşme sonrasında su tutucu özelliği ile bilinen EPDM liner serimi gerçekleştirilir. Serim ardından havuza doğal görünüm verecek olan sistem yerleştirilmesi yapılır ve taş, kaya oturtmaları ile doğal havuz yapımı tamamlanır.

Elbette doğal havuzlarda kullanılacak olan sistemler, taşlar, kayalar ve bitkiler özenle seçilmelidir. Her kaya ve bitki bu işlem için uygun değildir. Bu nedenle doğal havuzunuzun kalıcı olması için profesyonel destek almanızda büyük fayda vardır.

Biyolojik Gölet Yapan Firmalar

Şehir hayatının beraberinde getirdiği stres, koşuşturmaca ve gerginlik dolu iş yaşamı insanları doğal olana itmeye başlıyor. Durum böyle olunca da insan ruhu dinlenmek, doğaya yaklaşmak ve sessizlikler içerisinde kaybolmak istiyor. Bu isteklerle birlikte yaygınlaşan doğal havuz diğer adıyla biyolojik gölet özlemi çekilen huzurlu anlara ulaşmanızı sağlayabilir. Biyolojik gölet yapan firmalar arasında yer alan Terminal Havuz ailesi size bu konuda yardımcı olarak dinlenme saatlerinizin çok daha huzurlu geçmesini sağlar.

Çevreye zarar vermeden, doğal olandan yana olan bizler biyolojik gölet yapan firma arayışınıza son veriyor ve istediğiniz sonuçlara en doğru ve güzel şekilde ulaşmanızı sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button