Havuz Nasıl Temizlenir?

Havuz bakımı hakkında detaylı bilgi
Havuz Bakımı Nasıl Yapılır?
17 Şubat 2019
havuz seramiği
Havuz Seramiği
4 Mart 2019

Havuz Nasıl Temizlenir?

havuz nasıl temizlenir - havuz kimyasa bakımı

Yaz aylarının serinleten ismi, çocukların sevgilisi ve ailelerin en keyifli zamanlarını geçirdikleri yerdir havuzlar. Hava ne kadar sıcak olursa olsun tüm çile soğuk suya kendinizi bırakana kadardır. Peki uzun zamandır hayalini kurduğunuz ve bin bir emekle kavuştuğunuz havuzunuzun temizliği hakkında neler biliyorsunuz? Havuz konforunu ve ortam hijyenini arttıran, çocuklarınızın güven içerisinde olmasını sağlayan havuz temizliği aslında düşündüğünüzden de kolay. Dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay sonrasında berrak suyu izlemenin tadını çıkarabilirsiniz. Havuz seramikleri nasıl temizlenir, havuza klor nasıl atılır gibi soruların cevaplarını burada bulabilirsiniz.

Havuz Seramikleri Nasıl Temizlenir?

Havuz temizliği belirli aralıklarla ve ekipmanlarla yapılması gereken bir işlemdir. Eğer klasik havuz bakımı rutininden çıkar ve işlemleri ertelerseniz yosun dolu, bulanık ve pek de iç açıcı bir görünüme sahip olmayan bir suyla karşılaşabilirsiniz. Tüm bunları yaşamamak için havuz dibinizin malzemesine uygun bir şekilde hareket etmeniz yeterli. En çok tercih edilen ve oldukça şık bir görünümü olan havız seramikleri size temizlik konusunda büyük bir yardımda bulunur. Seramiğin kendine has yapısı kir tutmaz özelliğini yüksek oranda gösterir. Diğer malzemelere göre çok daha hijyenik bir seçenek olan havuz seramikleri manuel bir şekilde ya da robotlarla temizlenebilir. Manuel bir temizlik için havuz suyunu boşaltmanız gerekir ancak havuz ekipmanları arasındaki gözde isim olan robotlar sizi bu zahmetten kurtarır.

Havuz Temizliği İçin Gerekli Malzemeler

Her havuz çeşidine özel havuz temizleme ekipmanları kullanılmalıdır. Bazı havuzlar içinse yalnızca filtreleme işlemi yeterli olabilir. Buna örnekse doğal havuzlardır. Doğal havuz temizliği sırasında klor ve buna benzeyen kimyasal maddeler kullanılmaz. Ancak bir betonarme havuz için bunu söylemek mümkün değildir. Havuz temizliği için gerekli malzemeleri edinmeden önce bu ayrıma dikkat etmeniz gerekir. Eğer genel bir listeden bahsetmek gerekirse filtreleme sistemi bunun başında gelir. Klor dengesini kuran ve aralıklarla suyu temizleyen filtreler havuz temizliğinin başkahramanlarıdır. Havuz robotları, özel temizlik malzemeleri ve temizlik kepçesi diğer isimler arasındadır. Eğer havuz türünüz skimmer ise bu ekipmanlarla yapabileceğiniz temizliğin yanında her gün skimmer sepetlerini boşaltmanız ve aylık olarak filtreleri temizlemeniz gerekir.

Havuz Temizleme Robotu

Hayat kolaylaştıran teknolojilerden biri olan havuz temizleme robotları hem zamandan hem de havuz suyundan tasarruf etmenizi sağlar. Basit bir sisteme sahip olan bu robotlar ilk bakışta küçük bir elektrik süpürgesini andırır. Havuz suyunu boşaltmadan robotu havuz dibine bırakarak temizlik işlemlerine başlayabilirsiniz. Robotun havuz dışında kalan kısmı sirkülasyonun devam etmesini sağlar. Havuz temizleme robotuysa zeminde gezerek tüm kiri alır. Bu sayede tüm havuzu boşaltıp dip ve duvar temizliği yapmanıza gerek kalmaz. Haftalık ya da aylık periyotlarla havuz robotu kullanarak suyun berrak ve diplerin temiz kalmasını sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button