Havuz Dezenfektanı Nedir?

havuz dezenfeksiyon
Havuz Dezenfeksiyonu Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?
30 Temmuz 2019
havuz çevresi taş döşeme örneği
Havuz Modelleri ve Fiyatları
10 Ağustos 2019

Havuz Dezenfektanı Nedir?

havuz dezenfeksiyon sistemleri

İnsan vücudunda inorganik ve organik olmak üzere pek çok mikroorganizma bulunmaktadır. Bu mikroorganizmalar havuz kullanım sırasında insan vücudundan ayrılarak havuz suyuna geçer ve bunun sonucunda havuz suyunda kirlenmeler meydana gelir. Kullanılan güneş kremleri, sabunlar ve diğer kozmetik ürünler de havuz suyuna geçerek kirlilik oranında artmaya neden olur. Tüm bunların yanı sıra havuz suyu içerisinde yer alan bakteriler de zamanla üreyerek kirlenme nedenlerinden biri olarak karşımıza çıkar. Yosun problemi de bu aşamalarda kendini göstermeye başlar. Tüm bu faktörler bir araya gelir ve ortaya insan sağlığını tehdit eden bir havuz suyu çıkarır. Bu nedenle havuz dezenfektanı ve temizliği çok önemlidir. Düzenli aralıklarla dezenfektan kullanılmalıdır ve havuz suyu kontrol altında tutulmalıdır.

Havuz Dezenfektanları ve Kullanım Yöntemleri

Havuz suyu temizliği sırasında kullanılan birçok dezenfektan vardır. Bu dezenfektanları her biri ayrı göreve sahiptir ve kullanım şekilleri de bu doğrultuda farklılık gösterir. Havuz dezenfektanları arasındaki en bilinen ve en çok kullanılan isimse klordur. Filtreleme sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar ve yosun oluşumunu engeller. Hızlı ve etkili bir sonuç için şok klorlama da tercih edilebilir. Oksitlenme işlemi ise havuz suyu içerisindeki olumsuz etkiye sahip organizmaların ayrılmasını sağlar, daha sağlıklı bir havuz suyuna ulaşmanıza yardımcı olur. Havuz kimyasalları suyun pH seviyesinin dengelenmesine de yardımcı olur. Çöktürücü kimyasallar ise havuz filtresinden geçebilen küçük yapılı maddelerin havuz dibine çökerek ayrışmasını ve kolayca temizlenmesini sağlar. Havuz dezenfektanları hayat kurtarıcı özellikleri sayesinde vazgeçilmezdir. Ancak kullanım oranları için havuz kapasitenize ve havuz kullanım sıklığınıza bakmanız gerekir. Her havuzun ihtiyacı olan dezenfektan türü ve miktarı değişiklik gösterir. Tüm bunların ayarlanacak olan periyodları da aynı faktörlerden etkilenir.

Sodyum Bisülfat Yöntemi

Havuz kimyasalları arasında klordan sonra akla gelen ilk isim olan sodyum bisülfat su berraklığının en üst seviyede olmasını sağlar. Kısacası suyu berrak görünümü veren isimdir de denebilir. Görünüm açısından estetik bir sonuca ulaşılmasına yardımcı olan bu kimyasal aynı zamanda havuz suyunun temizlenmesinde de etkilidir. Zararlı maddelerin havuz suyundan arınmasına yardımcı olur. Havuzunuzda sodyum bisülfat kullanarak hem berrak bir görünüme hem de tertemiz bir havuz suyuna ulaşabilirsiniz. Ancak havuz kimyasalları kullanımını kesinlikle kafanıza göre, uzman görüşü almadan yapmamalısınız. Öncelikle havuzunuzun ihtiyaçlarına göz atmanız ve ardından ilgili testleri uygulamanız gerekir. Havuz büyüklüğünü de bu şartların içerisine alarak maksimum su temizliği için işlemlere başlayabilirsiniz.

Havuz dezenfeksiyonu konusunda detaylı bilgi için son yazımız olan ” Havuz Dezenfeksiyonu Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?” başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button