Havuz Dezenfeksiyonu Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

antalya havuz yapan firmalar
Antalya Yüzme Havuzu Yapan Firmalar
25 Temmuz 2019
havuz dezenfeksiyon sistemleri
Havuz Dezenfektanı Nedir?
3 Ağustos 2019

Havuz Dezenfeksiyonu Hangi Sıklıkla Yapılmalıdır?

havuz dezenfeksiyon

Yüzme havuzlarının kullanım konforunu arttıran ve sağlıklı bir ortam sunan dezenfeksiyon işlemlerinin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Aksi takdirde ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir. Bu nedenle havuz dezenfeksiyon işlemleri profesyonel kişilerce, dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Yüzme havuzu suyu belirli aralıklarla kullanılan havuz kimyasalları sayesinde içme suyu niteliğine kavuşur, sağlığı tehdit eden unsurları devre dışı bırakır.

Havuz Dezenfeksiyonu Nasıl Yapılır?

Havuz dezenfeksiyon işlemleri öncesinde havuz hacminin ve su kapasitesinin belirlenmesi gerekir. Bunun ardından kullanılacak olan kimyasalların miktarına geçilir. Her havuz için aynı oranların kullanılması mümkün değildir. Ayrıca havuzun bir günde kaç kişi tarafından kullanıldığı da bu aşamada göz önüne alınması gereken önemli bir etkendir. Fiziksel olarak temiz bir görünüm ve biyolojik olarak hijyenik bir havuz suyuna ancak ve ancak düzenli periyodlarla gerçekleştirilen ilaçlama işlemleri ile ulaşılır. Buna ulaşmanın en kolay yoluysa havuz dezenfeksiyon sistemleri ile karşınıza çıkar. Zaman ayarlı, otomatik ve akıllı sistemler olan havuz dezenfeksiyon sistemleri sizi büyük bir zahmetten kurtarır. Klorlama işlemi için suda hızlı çözünen, organik yapılı ve stabilizörlü klor tercih edilmelidir. Bahsi geçen bu klor türü şok klorlama için en uygun isimdir ve hızlı bir şekilde temiz suya kavuşmanızı sağlar. Dezenfeksiyon sayesinde havuz suyu içerisindeki bakteriler temizlenir, yosun oluşumu engeller. pH seviyesi dengelenir. Ozon, tuz ve C1 gibi diğer kimyasallar hem havuz suyunu temizler hem de havuz suyunun içeriğinin dengede kalmasını sağlar. Her birinin kullanım dozu ve aralığı farklıdır.

Havuz Temizliği Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Havuz temizliği günlük, haftalık ve aylık periyodlarla farklı işlemlerle gerçekleştirilir. Havuz kimyasalları havuz suyunun içme suyu niteliğine ulaşmasını sağlarken havuz temizleme robotları, suyu israf etmeden zemin ve duvar temizliği yapmanıza yardımcı olur. Havuz temizliğinin sıklığını ise havuzu kullanan kişi sayısı ve içerisinde bulunan mevsim belirler. Kış aylarında kullanımına kapatılan bir havuz ile yaz aylarında aktif olarak kullanılan bir havuzun temizlik ihtiyaçları farklı olacaktır. Havuz filtreleri günlük olarak suyu temizler. Havuz temizleme robotları ise haftalık ve aylık olarak kullanılabilir.

Havuz Dezenfeksiyon Sistemleri

Havuz suyu içerisinde zamanla gözle görülmeyen bakteriler üremeye başlar. Bu bakteriler çoğalmaya başladıkça sağlığı tehdit edecek duruma gelebilir. Ayrıca bir süre sonra su yüzeyinde yosunlar da kendini göstermeye başlayacaktır. Havuzu kullanan kişilerin beraberinde getirdiği kir, güneş kremi ve benzer artıklar da havuz suyunun kirlenmesini hızlandırır. Havuz dezenfeksiyon sistemleri bahsi geçen tüm kirlilik nedenlerini ortadan kaldıracak özelliğe sahiptir. Otomatik ayarlamaları sayesinde sizi uğraştırmadan havuz suyunu steril bir hale getirir. Havuz kimyasallarının dozlarını doğru bir şekilde ayarlar. Tek bir tuşla havuzunuzun günlük klorlama işlemlerini yapmanıza yardım eder. Her zaman havuz suyunuzun kontrolünü elinde tutar, sizi ve sevdiklerinizi hastalıklara karşı korur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button