Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

havuz çeşitleri
Havuz Çeşitleri Nelerdir?
16 Mart 2019
liner havuz kaplama
Liner Kaplama Havuz Nasıl Yapılır?
27 Mart 2019

Hamam Mermeri Neye Göre Seçilmelidir?

türk hamamı

Türk kültürünün geleneksel isimlerinden biri olan hamamlar son zamanlarda yaşanan eskiye dönüş ile popülerliğini yeniden kazanmaya başlamıştır.

Temizliği bir kültürle birleştiren ve ortaya unutulmayacak bir deneyim sunan hamamların yapı taşı olan mermerler ise buradaki en önemli detaydır. Türk hamamı mermerleri görünüşüyle, motifiyle, dokusuyla ve yapısıyla bu kültürü devam ettirmekte ve eski zamanlardaki atmosferin aynı şekilde yaşanmasına olanak tanımaktadır. Bu nedenle hamam mermeri seçimi çok önemlidir. Hareketli, canlı, modern çizgileri geleneksel detaylarla birleştiren ve tavanlarla bütünlüğü sağlayan bir mermer seçimi hamamın tamamlayıcısı olur. Mevcut yapının şekli mermer seçimiyle sonlanır. Bir hamama doğru havayı veren de o hamamın vazgeçilmez olmasını sağlayan mermerlerdir. Şıklığı rahatlıkla bir araya getirirler ve tüm işlemlerin ardından ortaya görenleri kendine hayran bırakacak sonuçlar çıkarırlar.

Hamamların Olmazsa Olmazları

Türk kültürünün olmazsa olmazı hamamlar, hamamların olmazsa olmazı ise göbek taşından sıcak havasına kadar yer alan tüm detaylarıdır. Türk hamamı geleneklerine bağlı tercihlerle ayakta kalabilir. Bu nedenle göbek taşı, kese odası ve masaj odası gibi alanlar kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Musluk ve kurna buranın en değerlileridir. Hamam esintilerini en güzel şekilde ortama taşırlar. Kullanım konforu için yükseklikleri ideal olmalıdır. Hamam kubbesi ve oturma sekisi ortamın tamamlanmasını sağlayan diğer unsurlar arasında yer alır. Doğru seçilmiş bir mermer zemin, iyi bir ısıtma, etkileyici bir mimari ve kaliteli bir havalandırma sistemi hamamların olmazsa olmazıdır.

Hamam Mermeri Seçiminde Dikkat edilmesi Gerekenler

Hamam zemininde kullanılacak olan mermerin kaliteli olması ve kırılma, çatlama gibi durumlara meydan bırakmaması gerekir. Ayrıca mermer yüzeyinin gözeneksiz olması da önemli olan diğer detaylardan biridir. Gözenekli bir yüzeyde yapılan temizlik zorlaşır. Temizliği etkileyen bir diğer noktaysa mermerlerin yosun tutmayan, suya dayanıklı yapılarıdır. Bu yapılar sayesinde hijyen seviyesi artar. Ortamın her daim sıcak olacağı göz önüne alınarak sıcaktan etkilenmeyen mermerlerin seçilmesi de oldukça önemlidir. Isı dengesinin çok iyi kurulması bu seçimlere bağlıdır. Hamam mermerleri montaj ve kurulum esnasında zorluk çıkarmamalıdır. Mevcut yüzeye uygun, kolayca kurulabilecek mermer seçimleri yapılmalıdır.

Türk Hamamı Mermer Yapısı

Türk hamamı mermerleri sıcağa dayanıklı, hijyenik şartları sağlayan ve özgün motifleri bir araya getiren bir yapıya sahiptir. Özellikle zeminde kullanılacak mermerlerin daha sert olması gerekir. Oturma alanlarının ve kurnaların kenarları asla keskin olmamalıdır. Mermer kenarlarının ovalliği ölçülü bir şekilde ayarlanmalıdır. Burada seramik malzemeler sadece dekorasyon amacıyla kullanılabilir ve alanları da oldukça kısıtlıdır. Tüm ihtiyaçlara mermerler cevap verir. Kullanım konforunun yanı sıra görsellik de oldukça önemlidir. Çünkü bundan yüzlerce yıl öncesinde başlayan Türk hamamı geleneğini aynı şekilde devam ettirmek için yine o zamanın esintilerine başvurmak gerekir. Türk hamamında kullanılan mermerlerin mimariyle bütünleşen bir yanı vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button