Havuz Isısı Nasıl Ayarlanır?

havuz yapımında kullanılan malzemeler
Havuz Yapımında Kullanılan Malzemeler?
29 Mart 2019
havuz fayansı nasıl değiştirilir
Havuz Fayansı Nasıl Değiştirilir?
9 Nisan 2019

Havuz Isısı Nasıl Ayarlanır?

havuz isisi nasıl ayarlanır

Yaz aylarının vazgeçilmez ismi olan havuzlar mevsim kışa döndüğü zaman da birincilik bayrağını elinde tutmaya devam ediyor. Hem işletmelerde hem de özel havuzlarda kullanılabilen havuz ısıtma sistemleri ile sıcak suyun tadını çıkarmak soğuk havalara inat mümkündür.

Kış aylarında dahi yüzme sporundan geri kalmamak, sevdiklerinizle kaliteli vakit geçirmek ya da otelinizin kâr oranını arttırmak için havuz ısısı ayalarını en ideal dereceye çekebilir, sıcak suyun davetkâr havasının ortama yayılmasını sağlayabilirsiniz. Havuz tipine, hacmine, dışarıdaki havanın derecesine ve mevcut ortam sıcaklığına göre ayarlanan havuz ısısı özel sistemlerle dengede tutulur. Havuz ısısı hesaplanırken buharlaşma payı ve ortam nemi göz önünde bulundurulur. Dışarıdaki ve içerideki hava sirkülasyonu hesaplara dâhil edilir ve tüm bu hesaplamalar sonrasında havuz suyunun kalması gereken sıcaklık değeri ortaya çıkar. Havuz ısısı ayarını en doğru şekilde yapmak içinse konunun uzmanlarına danışmak gerekir.

Havuz Isıtma Sistemleri Nasıl Seçilir?

Kapalı ve açık yüzme havuzlarına uygun havuz ısıtma sistemleri bulunmaktadır. Her havuza aynı sistemi uygulamak mümkün olmamakla birlikte her bireyin bütçesi de aynı olmayacağından farklı alternatiflere yönelmek gerekebilir. Öncelik havuzun aldığı su kapasitesine verilir. Seçilen ısıtma sistemi havuz içerisindeki suya yeterli gelmezse eğer istenilen sıcaklığa ulaşılamaz. Bunun yanı sıra her bölgenin yaz ve kış sıcaklık değerleri farklı olacağından dış havanın getirisi de göz önüne alınarak buna uygun kapasiteye sahip ısıtma sistemleri seçilmelidir. Havuz kullanım sıklığı ve havuz türü (ticari ya da bireysel) ısıtma sisteminin seçimini etkileyen diğer faktörlerdir.

Isı Ayarlaması Yapılırken Hangi Konulara Dikkat Edilmelidir?

Havuz ısısı ayarlanırken birden fazla faktörü göz önüne almak gerekir. Eğer istenilen sıcaklık değerleri altında bir değer elde edilirse soğuk havalarda havuz kullanımı mümkün olmayacaktır. Aynı durum sıcaklık değerlerinin yüksek olmasında da yaşanır. Olması gereken sıcaklığın üstündeki bir değer havuz suyunun buharlaşmasına, havuz dışındaki ekipman ve aksesuarlarda deforme meydana gelmesine ve havuz konforunun düşmesine neden olur. Havuz ısı ayarlamaları yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer noktalar ise aşağıdaki gibidir.

  • Havuzun türü oldukça önemlidir. Yüzme havuzu, olimpik havuz, yarı olimpik havuz ya da çocuk havuzu için uygulanacak ayarlamalar farklıdır.
  • Havuz boyutuna göre hesaplamalar yapılır.
  • Havuzun sahip olduğu kapasite ısı ayarlamasında kullanılır. Bir havuza girecek maksimum insan sayısı hesaplama için gereklidir.
  • Havuz dışındaki havanın, iklimin ve mevsimin önemi büyüktür.
  • Havuzun bulunduğu yeri de ısı ayarlaması yaparken göz önüne almak gerekir. Pencereli bir alandaki havuzla pencere kullanılmayan, izole edilmiş bir havuzun ısı ayarlaması aynı olmayacaktır.

Isı Ayarlaması Nasıl Hesaplanabilir?

Doğru bir havuz ısısı ayarlaması için işin uzmanlarına danışmak gerekir. Çünkü ısı ayarlamasından havuzun tüm özellikleri dış faktörler, olası durumlar, iklim koşulları gibi etkenler göz önüne alınır. Buharlaşma payından ortamında nem dengesine kadar ölçümlenir, sonuçlar havuz ısısının ayarlanmasına yardımcı olan formüle yerleştirilir. Tüm bu hesaplar ardından elektrikli havuz ısıtıcıları kurulumuna ve ayarlarına başlanabilir.

Havuz Isıtma Sistemleri Nereden Alınabilir?

Havuz ısıtma sistemlerini havuz sektörü içerisinde yer alan firmalardan alabilirsiniz. Biz, Terminal Havuz ailesi olarak konu hakkında sizi bilgilendirmeye ve aklınızdaki soru işaretlerini gidermeye hazırız. Havuz ısıtma sistemleri fiyatları, modelleri, kurulumu ve kullanımı hakkındaki tüm sorularınızı uzman kadromuzla görüşebilirsiniz. İstek ve ihtiyaçlarınıza uygun bir ısıtma sistemine kavuşmak, yaz kış demeden yüzme keyfine varmak ve işletmeniz için gerekli donanımları gerçekleştirmek için iletişim numaralarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button