Havuz Fayansı Nasıl Değiştirilir?

havuz isisi nasıl ayarlanır
Havuz Isısı Nasıl Ayarlanır?
3 Nisan 2019
havuz dezenfeksiyon sistemleri
Havuz Dezenfeksiyon Sistemleri Nelerdir?
9 Nisan 2019

Havuz Fayansı Nasıl Değiştirilir?

havuz fayansı nasıl değiştirilir

Yüzme havuzlarında kullanılan fayansların da bir ömrü var. Bu ömür dolduktan sonra fayans yüzeylerinde çatlamalar meydana gelebilir.

Havuz kullanım konforunu düşüren, kötü bir görünüme neden olan ve ilerleyen zamanlarda ciddi sorunlara yol açabilecek çatlak fayansları değiştirerek bu gibi olası sorunların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca havuz fayansı değiştirme işlemi tamamen yeni bir havuz görünümü elde etmek için de yapılabilir. Her iki durumda da dikkat edilmesi ve uygulanması gereken detaylar vardır. Havuzun küçük bir kısmının eski fayanslara uygun bir şekilde fayans değişimi yapılacaksa eğer bu işleme göre malzeme alımı yeterlidir. Tüm havuz fayansı değişecek ve yeni bir soluk getirilecekse sıfırdan havuz fayansı seçimi yapılmalı ve malzeme miktarı havuz büyüklüğüne uygun olmalıdır. Profesyonel bir elden alacağınız yardımla havuz fayansı değişim işlemlerini kısa sürede halledebilir, havuz ömrünü bu şekilde uzatabilirsiniz.

Havuz Fayansında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Havuz fayansı seçiminde önceliği kaliteye vermelisiniz. Eğer uygun fiyat uğruna ikinci kalitede bir fayans alırsanız bu değişim işleminin kısa bir süre sonra tekrarlanacağından emin olabilirsiniz. Fayans kalınlığı, malzemesi ve türü oldukça önemlidir. Havuz temizliği esnasında maksimum performans alabilmek için fayans yüzeyinin gözeneksiz olmasına dikkat edin. Fayans havuz yüzeyine uygulanırken yüksek tutucu özelliğe sahip yapıştırıcıları tercih etmenizde büyük fayda var. Bu nedenle fayans seçimi sırasında en uygun yapıştırıcıyı da öğrenmeyi unutmayın.

Havuz Fayansı Püf Noktaları

Havuz fayansı demek hem kullanım konforu hem de hoş bir görünüm demek. Suyun daha mavi ve berrak görünmesi için canlı renklere sahip fayansları seçebilir, daha temiz bir havuz suyu için anti-bakteriyel ürünlere göz atabilirsiniz. Tüm havuzu saran ve yıllarca havuz kullanımında sizinle olacak olan havuz fayansı püf noktaları arasında elbette kalitesi de yer alır. Fayans yüzeyi, kalınlığı ve basınca karşı dayanıklılığı diğer püf noktalardandır. Her detay fayansın kullanım ömrüyle ilişkilidir. Uzun ömürlü bir fayans sizi hem zahmetten hem de bütçenizde meydana gelebilecek sarsıntılardan korur.

Havuz Fayansı Değiştirme İşlemleri

Havuz fayansı değişimine havuz içerisindeki su boşaltılarak başlanılır. Eğer havuz duvarının herhangi bir yerindeki kırık tamir edilecekse havuz suyunun belirli bir seviyeye kadar boşaltılması da yeterlidir. Boşaltım işlemi sonrasında yüzeyin kuruması için 2 gün beklemek gerekir. 2 günün ardından havuz seramiği ya da havuz fayansı seçimleri yapılmış ve harç, mala, koli bandı gibi yardımcı malzemeler ayarlanmış bir şekilde değişime başlanılır. Havuz içerisindeki ve duvarındaki tüm fayanslar sağlıklı bir şekilde sökülür. Sökme işleminden sonra havuz içerisinde herhangi bir çatlama ya da sorun olup olmadığına bakılır eğer duvarlarda ya da zeminde çatlak, açıklık ya da eksilme varsa burası uygun malzeme ile kapatılır. Harç uygulanan fayanslar dikkatli bir şekilde havuz zeminine ve duvarlarına döşenir. 48 saatlik bekleme süresi ardından fayans araları su geçirmez kiremit harcı ile doldurulur. Bu işlem ardından 24 saat beklenir ve temizlik sonrasında havuz suyu doldurulur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now Button